Kategorie: Wszystkie | praktyczne | relacje i obrazki | różności
RSS
czwartek, 22 września 2016
Niepóźna jesień na Koskowej Górze

Koskowa Góra (866 m n.p.m.) w Beskidzie Makowskim to jedno z tych miejsc, gdzie dostać się może praktycznie każdy bez względu na zdrowie, wiek czy kondycję, a z którego widoki (mimo braku dookolnej panoramy) robią niemałe wrażenie. Nie tylko można stąd zobaczyć cały łańcuch Tatr, ale również ciekawe perspektywy na (m.in.) Beskid Wyspowy, Mały czy Żywiecki. Miejsce to ma w sobie dużo z "przysiółkowatości", którą tak bardzo lubimy, choć faktem jest, że czy to nadajnik w pobliżu szczytu, czy też nowe domy powstające w okolicy zakłócają harmonię, która musiała charakteryzować to miejsce jakiś czas temu. Tak czy owak - póki góra nie jest całkiem zabudowana, a polany nie są całkiem zarośnięte - warto się tam wybrać.

Koskowa_Gora_kapliczka_z_widokiem_na_TatryKapliczka z początku XX w. patrzy na Tatry.
Warto zajrzeć do środka.

Nasze pierwsze spotkanie z Koskową Górą miało miejsce w pogodny, jesienny dzień. Przejrzystość powietrza  nie była idelana, ale nie mieliśmy też powodów do narzekania.

Koskowa_Gora_widok_w_kierunku_Babiej_Gory_i_Beskidu_ZywieckiegoWidok w kierunku Beskidu Żywieckiego. Babia Góra najwyższa na zdjęciu.

Koskowa_Gora_widok_w_kierunku_Beskidu_Wyspowego_i_GorcowFragment panoramy w kierunku Beskidu Wyspowego.

Koskowa_Gora_widok_w_kierunku_Mogielicy_i_SzczeblaBardziej po lewej - szpic Mogielicy, z prawej - piramida Szczebla.

Koskowa_Gora_panorama_Tatr_2Łańcuch Tatr strzępi horyzont (kliknij zdjęcie, by powiększyć).

Słoneczna pogoda zachęcała, by się nie spieszyć i spokojnie zauważyć jesień.

Koskowa_Gora_wrzosy

Koskowa_Gora_jarzebina

Koskowa_Gora_frg_panoramy_w_kierunku_Babiej_Gory

Koskowa_Gora_jesien

Widać było ją nie tylko na samym szczycie, ale również poniżej, tam gdzie można było spotkać mieszkańców osiedla Koski.

Koskowa_Gora_droga_z_perspektywa_Beskidu_Wyspowego

Koskowa_Gora_ostrewki_1

Koskowa_Gora_sloneczniki_jesienna_pora

Koskowa_Gora_kwietnik_z_widokiem_na_Lubon_Wielki

Ponad daliami dobrze widoczny masyw Lubonia Wielkiego i jego szczyt znaczony nadajnikiem.

Koskowa_Gora_maliny_sie_koncza

Koskowa_Gora_rozleniwiona

Koskowa_Gora_jesien_na_polach

Koskowa_Gora_ostrewki_2

Koskowa_Gora_krzyz_kolo_kapliczki

Gwoli uczciwości musimy przyznać, że sielski obraz Koskowej Góry jest przez nas nieco zafałszowany. Niestety, nadajnik oraz słupy robią swoje. Mimo wszystko miejsce to ma  wciąż sporo uroku. Ma również tą cechę, że może być częścią jakiejś dłuższej honornej wycieczki (możliwości dla krótko- i długodystansowców jest co niemiara), jak i może być celem dla tych, którzy w jej pobliże przyjadą samochodem. Wąska i momentami dość kręta droga zaczyna się w Bogdanówce, którą na mapie łatwo znaleźć szukając połowy odległości między Makowem Podhalańskim a Pcimiem. Proponujemy jednak nie jechać wyżej niż do kapliczki, koło której można zostawić auto i dalej wybrać się piechotą. Nadajnik markuje cel, choć sam szczyt (z zarastającą panoramą) znajduje się dalej i ciut wyżej. Drogi polne i ścieżki łatwo nas poprowadzą, można np. zrobić pętlę, by nie wracać tą samą drogą. W pobliżu krzyżują się dwa szlaki turystyczne, które również mogą być nam pomocne. Mapa wskazuje punkt widokowy jako polanę na zachód od przekaźnika, ale uważny obserwator interesujących widokowo miejsc znajdzie oczywiście wiele więcej.

 Więcej propozycji małych-dużych gór znajdziecie TUTAJ.

Jeśli podoba Wam się klimat przysiółków górskich, zajrzyjcie TUTAJ.

poniedziałek, 12 września 2016
Śnieżka inaczej niż zwykle
Nie, nie będzie o wędrówce na szczyt tyleż popularny, co - ze względu na swoją zabudowę - kontrowersyjny (żeby nie powiedzieć - nielubiany), ale o tym, jak Śnieżka daje się zauważyć z miejsc różnych, nie zawsze bardzo oczywistych. Może nawet ci, którzy nie są fanami tej Pani, przyglądając się Jej z pewnej odległości, będą w stanie spojrzeć na Nią nieco łaskawszym okiem.
wtorek, 06 września 2016
Powsia. Budniki (Karkonosze)
Niespodziankom nie ma końca. Prawda jest bowiem taka, że nie po to przecież jeździmy w Karkonosze, by szukać pozostałości po dawnych osadach, a tu proszę - wybór (po raz pierwszy) mało uczęszczanego biegnącego północnym zboczem Kowarskiego Grzbietu zielonego szlaku i dalej - Tabaczanej Ścieżki jako drogi dojściowej z centrum Karpacza na Przełęcz Okraj okazał się, z każdej strony, owocny. U początku pięknej letniej soboty, kiedy można było się spodziewać, że grzbiet główny Gór Olbrzymich (a w szczególności Śnieżka) będą kolorowe od ludzi, na wspomnianej trasie można było się cieszyć pięknym porankiem tylko i wyłącznie w otoczeniu przyrody.
piątek, 19 sierpnia 2016
Komunikacja miejska w Zakopanem - tym razem naprawdę(!)
Choć brzmiało to nierealnie, jednak ziściło się. Od kwietnia po Zakopanem kursują autobusy komunikacji miejskiej, a dokładniej linia oznaczona jako nr 14. Jedna, ale jest!
wtorek, 16 sierpnia 2016
Walijskie czworonogi w górach na bis (Y Ferlen Fynydd Gymreig)
Wśród zielonych walijskich wzgórz dostrzec można coś jeszcze...
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 48