Wpisy z tagiem: Pogórze Przemyskie

poniedziałek, 26 października 2015
Powsia. Paportno (Pogórze Przemyskie)
Pogórze Przemyskie jest niezwykłe. Jest tu właściwie wszystko - piękna przyroda (często dzicz), spore wysokości, fantastyczne zabytki, zarówno świeckie, jak i sakralne. No, może punktów widokowych jest stosunkowo mało, wszak tutejsze szczyty są zazwyczaj zalesione. Za to w niektórych, pustych dziś dolinach... - tutaj można znaleźć dobitne ślady po dawnych mieszkańcach oraz współistnieniu kultur i wyznań. Nie są to - na razie - miejsca tak popularne jak niektóre powsia bieszczadzkie czy beskidzkoniskie, nie znaczy to jednak, że są mniej atrakcyjne, czy położone w mało malowniczych miejscach. O, nie.
środa, 21 października 2015
Inaczej niż zwykle - zimowity na Pogórzu
Na Pogórzu Przemyskim, niedaleko Kalwarii Pacławskiej...
czwartek, 07 maja 2015
Krótka opowieść o Chyrzynce
Gdy wśród bajecznej wiosny zbliżaliśmy się do celu, mieliśmy w głowach podpis pod zdjęciem w wydanej pięć lat temu książce "Krajobrazy nieistniejących wsi", który brzmi: "Chyrzynka, opuszczona cerkiew (2008 r.)". Planując (oczywiście w zarysie) nasz krótki wyjazd na Pogórze Przemyskie, chcieliśmy odwiedzić m.in. takie miejsca, których dalszy los trudno jest przewiedzieć - nigdy przecież nie wiadomo, ile taka opuszczona/zdewastowana cerkiew postoi. Jedna się zawali, inna stanie w płomieniach...
czwartek, 29 maja 2014
Zielono mi
Skoro na zewnątrz szaro i pada (ale w końcu jest czym oddychać!), u nas będzie wiosna w pełni - zielona i soczysta. Prosto z Pogórza Przemyskiego.
Tagi